Czym jest psychotronika
Psychotronika, najprościej mówiąc, to wpływ ducha na materię: energia, jasnowidzenie, jasnoczucie, telepatia, a niektóre źródła podają nawet telekinezę, choć mniej spektakularną niż w Gwiezdnych wojnach. Generalnie chodzi o badanie zjawisk niewyjaśnionych metodami naukowymi. Niezmiennie pozostaje to obszar parapsychologii i psychologii alternatywnej. Kierunek ten powstał w bloku wschodnim, być może w kontrze do programu Stargate organizowanego przez CIA.
Psychotronika to nieakademicka, interdyscyplinarna dziedzina wiedzy zaliczana do nurtu parapsychologii i psychologii alternatywnej. Skupia się na badaniu rzekomych związków energetycznych i oddziaływań między organizmami żywymi a ich otoczeniem, które wykraczają poza tradycyjne postrzeganie zmysłowe.
Szkoła psychotronika
Od marca tego roku jestem uczniem w Instytucie Psychologii Stosowanej na kierunku Psychotronika. Co ciekawe, po szkole uzyskam zawód psychotronik. Nauka trwa 2,5 roku. Na całe szczęście system kształcenia mamy online, więc co drugi weekend siadam sobie wygodnie w fotelu, odpalam służbowego laptopa i łączę się na zajęcia.
W sobotę zajęcia trwają 8 godzin, a w niedzielę 6. Ale to nie jest tak, że po tym wszystkim mam wolne, czasem jestem wyprany z energii doszczętnie. Analiza i wdrażanie tego, czego się nauczyłem, to dodatkowy czas, który poświęcam już po zajęciach. Jak dobrze pamieęam, to aby zaliczyć naukę musimy uwodnić, że psychotronika istnieje, praca badawcza – brzmi pięknie.


Przedmioty na psychotronice
No tutaj jest fantastycznie. Mix przedmiotów jest ogromny, więc podzielę to rankingowo. S‑tier (topka), A‑tier (super), B‑tier (dobre) i na końcu C‑tier (słabe, useless).
S‑Tier: Symbolika, Hipnoza (regres i praca z podświadomością), Radykalne wybaczanie, Radiestezja, Szamanizm, Astrologia
A‑Tier: NLP (Programowanie neurolingwistyczne), Numerologia klasyczna i/lub kabalistyczna, Numerologia chińska, Mowa ciała, Ochrona mentalna
B‑Tier: Mandala, Runy, Nieinwazyjna analiza osobowości, Chirologia, Widzenie aury
C‑Tier: Feng shui, Biała magia, Tarot, Karty klasyczne, Karty cygańskie, Testy rysunkowe, Psychografologia, Huna, Reiki, Chirurgia fantomowa, Rozwijanie zdolności psychotronicznych
W pierwszym semestrze mamy podstawy klasycznej psychologii, więc na „smaczki” trzeba chwilę poczekać.


Jak się tam czuję?
To jest bardzo dobre pytanie. Porównując moją poprzednią edukację, wygląda to zupełnie inaczej. Udzielam się na każdych zajęciach, czego nie było w poprzednich szkołach. Z uśmiechem na twarzy czekam na kolejne spotkania. W ciele pojawiają się różne emocje i napięcia, ale mimo to działam.
Wiem, że jestem słuchany, za co serdecznie dziękuję. W jakimś stopniu mój głos jest ważny,czasem wybija ego, czasem moje dobre poczucie humoru. No i nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Gdy opowiadam o szkole, polaryzacja jest duża: „Co to za szkoła…”, „Co to za przedmioty…”, „Co ty będziesz po tym robił?!”. Ale są też komentarze, które świetnie ze mną rezonują: „W końcu jesteś we właściwej szkole”. I to zdanie lubię najbardziej, bo jest najbliższe prawdzie 😉
Warsztaty
Po każdym semestrze mamy warsztaty. Zakwaterowanie w niedzielę, wyjazd w sobotę. Zażartowałbym sobie, że to wakacje w promocyjnej cenie xD Ale sądząc po programie to z wakacjami nie za wiele będzie miało wspólnego, ale jak już wiemy będzie również czas na relaks, nie można zapominać o balansie. Trochę kraju zwiedziłem, a dzięki temu zwiedzę jeszcze bardziej 🙂 Z niecierpliwością liczę na podlasie, bieszczady, góry i mazury.
Czego już się nauczyłem?
Na jednych z zajęć uczyliśmy się, jak przygotować kontrakt z klientem. Cele współpracy i narzędzia to główne wątki, na których się skupiłem. Na kolejnych zajęciach były: granice, komunikat „JA” i elementy asertywności. Najprościej mówiąc: Asertywność: Ja jestem ważny i liczę się z potrzebami innych. Agresywność: Tylko ja jestem ważny i nie muszę się liczyć z innymi. Uległość: Ja nie jestem ważny, więc liczę się tylko z potrzebami innych. Manipulacja: Ważny jestem ja — niech inni się łudzą, że też są ważni.
Na kolejnych zajęciach były mechanizmy obronne. Świetny temat do przerobienia dla każdego. Wyróżniamy:
- Wyparcie — usunięcie ze świadomości bolesnych wspomnień.
- Zaprzeczenie — odmowa przyjęcia do wiadomości oczywistych faktów, np. „Nie mam problemu z alkoholem”.
- Projekcja — widzenie własnych wad u innych, np. „Oskarżanie kogoś o brak punktualności, gdy samemu się spóźniasz”.
- Racjonalizacja — szukanie mądrych wymówek dla porażek, np. „Ona nie była mi pisana”.
- Przemieszczenie — wyładowanie emocji na „bezpiecznym”, w naszym mniemaniu słabszym celu.
- Regresja — cofnięcie się do zachowań z dzieciństwa pod wpływem stresu, np. „tuptanie nóżkami”.
Uwielbiam wyparcie i zaprzeczenie. Uwielbiałem projekcję i przemieszczenie, ale nie kojarzę regresji – być może wyparte 😉
Są też dojrzałe mechanizmy obronne:
- Sublimacja — zamiana agresji lub popędów na twórczość (sztuka, sport, praca).
- Humor — rozładowanie napięcia poprzez żart, co pozwala zdystansować się od problemu.
- Altruizm — pomaganie innym, by poradzić sobie z własnym bólem.
Tutaj wszystkie trzy są mi bliskie, ale przy altruizmie nie powiedziałbym, że walczyłem z bólem, bardziej z pustką w środku. Humor jest świetnym narzędziem, ale intuicyjnie warto wiedzieć, kiedy go zastosować.
Podsumowanie
Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. To zdanie zamyka temat całkowicie. W sumie jestem z siebie dumny, że kształcę się w tym kierunku – to wreszcie jest moje i takie czyste. To jest ta „ciemniejsza” strona samorozwoju: jeśli już zaczniesz, to nie ma odwrotu. Nie dlatego, że jest coś ze mną nie tak, bo od dawna jestem wystarczający — ale dlatego, że tak się w tym rozgościsz, że zostajesz na dłużej. To chyba mój odkryty talent. Zapisując się do szkoły, postanowiłem, że będę najlepszy, trochę ego wjechało na koniec, ale niech ten aspekt osobowości też ma coś „od życia”. Na pierwszym spotkaniu Dyrektor szkoły powiedział: „Najlepsi zostają w IPS na dłużej„, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Link do szkoły – https://www.psychologia.org/
